Blogi

Matkasuvilaga Hispaanias

Matkasuvilaga Hispaanias

Meie iga-aastane kevadise puhkusereisi sihtkoht on Hispaania idapoolne serv. Oli seda juba enne matkasuvila soetamist ja tõenäoliselt jääb selleks tihti ka tulevikus.

Hispaania võib ju esialgu tunduda veidi kaugel, et sinna autoga sõita aga kui aega on piisavalt, tasub see reis kindlasti autoga ette võtta.

Meie Hispaania-seiklus algab juba kodust väljasõites – paneme peale Helgi Erilaiu lood Hispaania ajaloost ja sellega seotud paikadest või Hispaania muusikat ja kulgeme. Matkasuvilaga sõit ei ole mingi kihutamine läbi Euroopa vaid mõnus omas tempos liikumine. Tavaliselt jagame oma Hispaaniasse sõidu pooleks – teeme vahepeatuse Alpides, kus käime paar päeva suusatamas. Kauni lumevaibaga kaetud Zillertali org ja vaiksed mägikülad on mõnus sissejuhatus puhkuserežiimi.

Sealt edasi jääb meie sihtkohta sõita veel ca 2000 km, mille jagame kahele päevale. Prantsusmaal ja Hispaanias sõites üritame vältida kiirteid üsna suurte kiirteemaksude tõttu aga teatud kohtades on targem maksta, et energiat ja aega säästa. Kogemusega on tekkinud juba üsna hea tunnetus, millal kasutada kiirteid ja millal nautida tasasema kiirusega sõitmist läbi väikeste külade ja teha peatus mõne eriti hästi lõhnava boulangerie juures, et sõbraliku müüjanna käest hommikusöögiks üks värske croissant osta. Ööbime seal, kus parasjagu sõitmise isu otsa saab.

Hispaania on meie sihtkohaks tänu oma võimsatele mägedele ja varakevadisele soojusele. Käime seal igal kevadel 3-4 nädalat rattaga sõitmas ja sportlikku vormi kogumas. Oleme oma matkasuvila jaoks leidnud sobiva koha Benidormi äärelinnas. Alteat, Calpet ja Alicantet ümbritsevad mäed on rattasõiduks üks parimaid kohti kevadises Hispaanias. Temperatuurid on varakult soojad ja ümbruskonna teedel on võimalik leida nii rahulikuma reljeefiga maastikku kui ka Vuelta d’Espana teravamaid tõuse. Teed on vähese liiklusega ja vahepeal saab vaiksetes Hispaania mägikülades, kus on aeg seisma jäänud ja palju pole viimase sajandi jooksul muutunud, tassikese kohvi kõrval sõpradega mõnusasti jalgu sirutada ja paar sõna juttu vesta.

Peale paari nädalat rattasõitu koos sõpradega, on paras aeg jalgadele puhkust anda ja natuke kultuuri nautida. Koduteel teeme kõrvalepõike sisemaale, eemale turistide poolt vaikselt täituma hakkavatest rannakuurortitest, ja uudistame unustusehõlma vajunud ajaloolisi kloostreid, külasid ja väikelinnu. Turiste on varakevadel veel vähe ja tore on nautida seda ärkavat loodust ja linnulaulu.

Suur osa Hispaaniast asub üle 600 m kõrgusel kiltmaal ja mereäärest algavad teed looklevad seda kiltmaad ümbritsevate mägede vahel vastavalt looduse poolt etteantud radadele. Tihti läheb mõõdualt kitsas autotee sik-sakke tehes mäest üles sama rada, kui kõrval voolav mägioja rõõmsalt kivide vahel hüpeldes alla merepoole voolab. Ja kui Sa lõpuks mööda seda teed mõne väikese ajaloolise linnakeseni või külani jõuad, on imestus suur! Külad on tihti peidetud väga raskesti nähtavasse ja ligipääsetavasse kohta ja ehitatud kaljude vahele nii, et raske on aru saada, kuidas need majad tänase päevani seal kalju küljes kuristiku serval endiselt kinni püsivad.

Ükspäev on meie unistuseks oma matkasuvilaga tagasi jõuda üle 2000 m kõrguselt Tajo jõe algallikate juurde, kust algavad sadade kilomeetrite pikkused matkarajad. See looduse ja ajaloo imetabane kooslus on meie armastatud Hispaania. Lisaks ei saa kindlasti mainimata jätta sõbralikke inimesi ja maitsvaid vahemere roogasid!

Hispaania on matkasuvilaga reisijale hea sihtkoht, kuna ööbimiskohti on lihtne leida nii neile, kes eelistavad metsikumat elu kui ka neile, kes otsivad endale sobivat campground’i. Teed on sõitmiseks piisavalt laiad ja liiklust on mõõdukalt. Päike paistab suurema osa aastast ja päikesepaneelidega varustatud privaatsuse-armastajad saavad ilma lisaelektrita looduses edukalt hakkama. Matkasuvilaga reisijatesse suhtutakse positiivselt ja neile on tihti ka väiksemate linnade ja looduslikult kaunite kohtade lähedusse spetsiaalsed parkimiskohad tehtud, kuhu on võimalik ka üheks ööks ööbima jääda ilma lisatasuta.