Blogi

Matkaautoga talve nautima: 10 soovitust

Matkaautoga talve nautima: 10 soovitust

Õues on muinasjutuline talveilm ja Sinu armas matkasuvila ootab kärsitult lumistele teedele pääsemist. Talvel on matkaautoga eriti lahe seigelda, kuna kõik on nii teistmoodi ja eriline. Enamus kämpinguid on suletud ning ootavad hooaega. Aga RMK platsid või suusaradade äärsed parklad on üldjuhul hästi ligipääsetavad. Või kellel on võimalik pikemale puhkusereisile minna, siis ootavad teid Skandinaavia või Alpide suusanõlvad, kus on matkaauto omanikele alati parimad parkimiskohad broneeritud. Paljud matkaauto omanikud on skeptilised talvistes oludes matkaautoga teele minema. Aga parimad seiklused ongi ju need, mis alguses veidi eneseületust nõuavad.

Paneme siia kirja mõned mõtted sellest, kuidas Sinu talvine matkaauto puhkus eriti meeldejäävaks muuta ja millele võiks talvistes oludes veidi rohkem tähelepanu pöörata.

Täienda oma gaasivarud enne väljasõitu

Kui oled tavapärasest talvepelglikust olekust üle saanud ja otsustanud siiski oma matkaauto lumisele seiklusele viia, siis alustuseks peaksid kindlasti üle vaatama, et gaasiballoonid oleksid täidetud. Lisaks soovitame kindlasti talviste seikluste mõnusamaks muutmiseks paigaldada oma matkaautosse gaasivaheti süsteem. Üks ebameeldivamaid asju on pimedal ja külmal ööl gaasiballooni vahetamine. Tavaliselt saab gaasiballoon tühjaks ikka siis, kui õues on kõige külmem ja gaasi kulub selle võrra rohkem. Seega -- enne väljasõitu veendu, et Sul on kaasas vähemasti kaks täis gaasiballooni. Pikema sõidu jaoks pane kusagile panipaika tagavaraks ka kolmas balloon.

Seda, kui palju Sinu matkaauto soojana hoidmiseks gaasi kulub, pead Sa ise katsetama. See sõltub väga suures osas Sinu matkaauto soojapidavusest, aga ka sellest, kuidas Sinu pere on harjunud matkaautot talvistes oludes kasutama ja millist temperatuuri Sa seal sees hoiad. Seda, kuidas talvel väiksemad soojakulud oleksid, saad lugeda meie eelmisel aastal kirjutatud blogipostitusest: Matkasuvilad.ee käis klubi Eesti Karavan väljasõidul

Talverehvid, lumeketid ja juhiabisüsteemid - kuidas turvaliselt kohale jõuda

Selleks, et Sinu talvine väljasõit sujuvamalt ja turvalisemalt kulgeks, peaksid Su matkaautol kindlasti all olema korralikud talverehvid. Aga lisaks talverehvidele soovitame matkaautosse kindlasti ka lumeketid hankida. Kvaliteetsed ja üsnagi lihtsasti paigaldatavad lumeketid on olemas näiteks Thule tootevalikus. Kettide valimisel pead Sa teadma oma matkaauto rehviläbimõõtu.
Lume sees sõites on soovituslik kasutada manuaalset käiguvahetust ja sõita võimalikult sujuvalt. Kui Sul on Fiat Ducato alusele ehitatud matkaauto, on Sul keerulisel ja libedal teel võimalik kasutada

Traction+ juhiabi süsteemi ja järsemast mäest allasõidul on suureks abiks ka mäest laskumise kontrollisüsteem (HDC). Neid süsteeme saad kasutada ainult madalatel sõidukiirustel -- näiteks Traction+ saad kasutada ainult kiirusel alla 30 km/h ja HDC alla 25 km/h. Kui Sinu matkaautol on need funktsioonid olemas aga Sa veel ei oska neid hästi kasutada, siis leiad infot internetist või saad uurida alusauto tootja juhendmaterjalidest.  Igal juhul tasub see teema endale selgekst teha, kuna keerulistes teeoludes on nendest abi nii suvel kui talvel.

Lõkkealus, grill, saun ja pleedid - kuidas sooja saada

Talvise väljasõidu muudab eriti meeldejäävaks õhtune lõkkeääres istumine. RMK platsidel on küll lõkke- ja grillialused üldjuhul olemas, aga vahel tasub kaasa võtta isiklikud lõkkepuud ja kokkupandav lõkkealus, millele saad vajadusel väga lähedale istuda ja mis mõnusasti sooja annab. Pimedas talvises metsas mõjub elav tuli eriti romantiliselt.

Külma aitab eemal hoida korralik riietus ja soojad pleedid. Talvel peaks kindlasti kaasas olema tagavaraks üks kuiv paar sokke-saapaid ja ka kindad. Riietus peaks olema kihiline, et see paremini sooja hoiaks erinevate kihtide vahel. Õige riietusega on võimalik ka talveõhtul värskes õhus viibida ja sõpradega õues lõkkeümber head seltskonda nautida.

Eriti mõnusaks teeb olemise metsa kaasavõetud telksaun. Elu ägedaima saunaelamuse saad lumehange püstitatud ja hoolimata õues paukuvast pakasest soojaks köetud telksaunast. Saunapuid kulub küll veidi rohkem, kui suvel, aga see kõik on seda väärt! Telksauna saadavuse kohta võid uurida meie kauplusest.

Matkasaapad, suusad, kelgud - vaba aja sisustamine

Kui Sul tekib küsimus, et millega oma aega sisustada talvises looduses, siis kindlasti igaüks leiab endale sobiva viisi. Kellele ei meeldi suusatamine, läheb matkama. Lastega saad mängida lumesõda või minna kelgutama. Ja kui õues hakkab jahedus nahavahele pugema, saad soojas toas endale ühe mõnusa tassi kuuma teed keeta ning raamatut lugeda, televiisorit vaadata, jõuluehteid meisterdada või sokki kududa. Mõnus on, kui Sa ei pea õhtuks koju kiirustama, et kõike seda teha, vaid saad sealsamas suusa- või matkaraja ääres ööbida ja hommikul jälle metsa minna.

Alpides, või ka Eestis, võid valida enda matkaautole koha ka mõne spaa- või saunakeskuse kõrval, kus saad paar tundi õhtul mõnusasti aega veeta. Või leiad hoopis oma peatuspaiga lähedalt mõne toreda kiriku või kultuurimaja, kus õhtul on kaunis jõulukontsert või teatrietendus. 

Veesüsteem - kuidas hoida külmumise eest

Talvisel ajal suure külmaga on kõige suurem oht see, et Sinu matkaauto veesüsteem läheb jäässe ja selle tulemusena midagi külmub katki mõni veepaak, segisti või torustik. See peaks olema tuttav probleem kõikidele suvila-omanikele ja ratastel suvilad on selles osas sama tundlikud. Seega meie kõige olulisem soovitus Sulle -- kui Sa talvel matkaautot pidevalt kasutad ja hoiad vett sees, pead Sa kogu aeg hoidma töös ka küttesüsteemi.

Veesüsteemi tühjendamine tasub kindlasti ette võtta juhul, kui Su matkaauto jääb seisma ühest nädalast pikemaks ajaks. Eriti, kui ilmateate ennustuste järgi näha, et õues on miinuskraadid. Kui oled veesüsteemi, sh boileri ja pumba ning kõik kraanid, korralikult tühjaks lasknud, võid rahuliku südamega ka küttesüsteemi välja lülitada. Ära unusta, et dušivooliku korralikuks tühjendamiseks, pead Sa selle duššilifti küljest põrandale tõstma. Sellisel juhul saab sealt vesi korralikult välja voolata. Sama asja peaksid Sa jälgima ka garaaži paigaldatud dušiotsiku puhul.

Kui Sa tead, et mõne päeva pärast lähed taaskord väljasõidule ja seetõttu ei taha ette võtta veesüsteemi tühjandamist, soovitame Sul küttesüsteemi keerata ca 10-kraadi peale. See temperatuur hoiab kindlasti põrandaalused paagid ja veetorustikud piisavalt soojad, et kaitsta süsteemi külmumise eest. Kindlasti hoia korraga taga nii välist 230V elektrit kui ka gaasikütet.

Gaasiküte suudab paremini õues olevate miinuskraadidega toime tulla ja sooja anda. Samas, gaasiballoonid võivad suure külmaga ka paari päeva jooksul tühjaks saada ja selles olukorras tuleb appi elekter. Ning kui juhuslikult peaks tekkima mingi elektrikatkestus, siis taaskord suudab gaas piisavalt sooja toota, et veesüsteem külmumisest päästa. 

Kuigi matkaautode veesüsteemid on küll külmumisvastase kaitsega ja lasevad veepaakidest automaatselt vee välja, kui matkaauto õhutemperatuur langeb liiga madalale, ei taga see kõikide torude ja segistite piisavat tühjenemist. Seega soovitame heal omanikul alati seda olukorda ennetada ja see töö ise ära teha.

Elekter - tarbi ökonoomselt

Talvel toodavad matkaautole paigaldatud  päikesepaneelid elektrit juurde minimaalselt, kuna nende nurk päikese suhtes ei ole väga optimaalne, ja seega tuleb arvestada, et kui Sa ei plaani kusagil tasu eest elektrit juurde hankida ja juhtme otsas istuda, on Su elamuosa akudes salvestatud elektri kogus piiratud. Kõige olulisem on tagada, et elektrit jätkuks küttesüseemi tööshoidmise jaoks. Seega -- kui lülitad sisse valgustid, kuulad raadiot, vaatad televiisorit või kasutad inverterit kohvimasina kasutamiseks või arvuti laadimiseks -- tasub arvestada sellega, et elekter ei ole antud hetkel piiramatu ressurss. Elektrit on Sul kasutamiseks täpselt see kogus, millega Sa metsa jõudsid ja juurde ei saa Sa seda enne, kui matkaautole taas hääled sisse saad ja kusagile suunas liikuma hakkad.

Talvisel ajal tasub võimalikult ökonoomselt elektrit kasutada ja kõik ülearused lambid alati välja lülitada. Taustamuusikat võid lasta hoopis juhtmevabadest kaasaskantavatest kõlaritest, mille akud oled kodus eelnevalt täis laadinud. Samuti tasub sülearvuti juba kodus täis laadida, mitte tühja akuga metsa tuua. Kõik Sinu väikesed elektrikulutused võivad kokku anda päris suure koguse ja tekitada olukorra, kus Sinu matkaauto elamuosa akud on ootamatult kiiresti tühjad.

Vastavalt autole, automargile, vastavalt harjumustele ja kasutajatele -- igaüks leiab endale sobiva lahenduse talvel matkaautoga reisimiseks. Tuleb ainult esimene samm astuda ja proovida ning sellega on Sinu seikluste uus lehekülg avatud.