Blogi

Loodus on meie ühine kodu

Loodus on meie ühine kodu

Matkasuvila koduõu on seal, kus ta parasjagu peatub. Üldjuhul on selleks Eestimaa või mõne muu riigi kauneimad puhkealad. Kuna matkaauto on Sinu kodu, võiks sellega reisides kehtida ka samad reeglid, mis oma kodus - hoia puhtust ja ole naabritega viisaksas.


Eestis on matkasuvilaga reisimise kultuur veel noor ja iga aastaga kasutajate hulk kasvab märkimisväärselt. Viimastel aastatel on Eestimaa teedel aina rohkem liikumas Eesti numbrimärgiga matkaautosid ja ilmselt on ka looduses neid rohkem näha. See on tekitanud olukorra, kus matkasuvila omanike tegemised jäävad teistele looduses liikujatele rohkem silma ja meid märgatakse aina enam.

Kurb on lugeda sotsiaalmeediast postitusi, ajakirjandusest artikleid või kuulda teiselt looduses liikuvatelt inimestelt tagasisidet, et matkasuvila omanikud reostavad Eestimaa puhkealasid ja metsaaluseid oma prügiga. Igas matkaautos on olemas prügikast või pagasiruumis piisavalt ruumi ühe prügikoti jaoks, et praht lahkudes endaga metsast kaasa võtta ja viia see mõnda asusutatud kohta selleks ettenähtud prügikasti.

Mujal Euroopas on juba mitmeid riike, kes on matkasuvilaga ööbimise väljaspool kämpinguid ära keelanud. Peamine põhjus selleks ongi see, et matkaauto omanikud ei hooli ümbritsevast keskkonnast ja häirivad sellega kohalikke elanikke. Loomulik tagajärg sellele käitumisele ongi piirangute kehtestamine. Kui matkaautode hulk Eestis kasvab üle kriitilise piiri ja meie toimetamised hakkavad kaaskodanikke oluliselt häirima, juhtub siin sama asi.

Keskkonnaministeeriumi infoleht looduses liikujale on heaks juhiseks ja abimeheks meile kõigile:

Loe lähemalt: https://envir.ee/elusloodus-looduskaitse/looduskaitse/looduses-liikumine 

Matkasuvilad.ee on omalt poolt kirja pannud mõned soovitused matkaauto või haagissuvilaga looduses liikujale:

  1. Hoia puhtust - võta oma peatuskohast kaasa kõik enda isiklik praht ja lisaks võid kokku korjata ka muu silma riivava prügi ning vii see selleks ettenähtud prügikasti.
  2. Arvesta samal puhkealal viibivate inimestega ja ära tee liiga palju lärmi, eriti õhtusel ajal.
  3. Kui viibid avalikul puhkealal, jäta ruumi ka teistele külastajatele.
  4. Heitvee ehk pesemiseks kasutatud duši- ja kraanivee paagi võid vajadusel tühjendada ka loodusesse. Soovituslik on matkaautos kasutada eco-tähisega või looduslikke pesuvahendeid, et tühjendamisel ei satuks loodusesse isegi väiksemas koguses keemilisi aineid. Kui see on võimalik, on loomulikult parem tühjendada ka heitvee paak üld-kanalisatsiooni, kus see suunatakse ümbertöötlemisele. Euroopas ringi sõites on lihtne leida sobivaid heitvee tühjendamise kohti kiirteede äärsetest parklatest. Enamasti on karavaniparkides samuti olemas heitvee tühjendamise süsteemid ja heitvee pinnasesse laskmine on keelatud.
  5.  WC-kasseti võid üldjuhul tühjendada ainult kanalisatsioonisüsteemiga ühendatud WC'sse, eriti kui kasutad WC-keemiat, mis sisaldab loodusele ohtlikke aineid. Erandina võid kuivkäimlasse või imbväljakuga ühendatud WC'sse tühjendada oma matkaauto WC-kasseti ainult juhul, kui Sa ei ole oma matkaauto WC's üldse kasutanud mingeid lisaaineid või oled kasutanud loodusesse sobivaid WC-kemikaale nagu näiteks Aqua Kem Green. 

Keskkonnaministeeriumi kodulehelt leidsin veel soovituse, et autoga metsa minejad võiksid endale vajalikud lõkkepuud ise kaasa võtta, et RMK platsidel olevaid lõkkepuid jätkuks jalgsi- ja rattaga matkajatele, kellel see võimalus puudub. 

Üldiselt on ju metsas tore ja vahva olla ja selleks me sinna läheme oma vaba aega veetma. Kui me jätame endast maha puhta platsi, hoiab ka järgmine metsa saabuja seda puhtust suurema tõenäosusega. Looduses käitumise juhised on kenasti kokku kirjutanud ka RMK, kelle abil me enamasti leiame parimad puhkealad. Loe lähemalt: https://loodusegakoos.ee/kuidas-looduses-kaituda

Ma olen selle teema pärast ka varem südant valutanud, aga ühest järjekordsest Facebook'i postitusest sain hoogu ja panin oma mõtted kirja. Loodan, et see ei tundu liigse targutamisena vaid vastupidi - paneb mõne inimese rohkem mõtlema ja loodust hoidma. Peatse kohtumiseni Eestimaa kaunis looduses!